BEZPIECZNY PORT

STOWARZYSZENIE

facebook logo

Kalendarz

Poprzedni miesiąc Maj 2019 Następny miesiąc
P W Ś C Pt S N
week 18 1 2 3 4 5
week 19 6 7 8 9 10 11 12
week 20 13 14 15 16 17 18 19
week 21 20 21 22 23 24 25 26
week 22 27 28 29 30 31

Aktualności

Regaty

Regaty w klasach sportowych o Puchar Burmistrza Trzcianki

11 maj 2019 Trzcianka, jezioro Miejskie.

11 maja Stowarzyszenie Bezpieczny Port zorganizowało sportowe regaty dla dzieci i młodzieży. Stowarzyszenie wywodzi się z nieistniejącego już Harcerskiego Ośrodka Wodnego w Trzciance. Tradycja regat w Trzciance sięga 2007 roku kiedy to po raz pierwszy zorganizowano regaty przesiadkowe w klasie omega i były one kontynuowane aż przez 13 edycji. W 2015 roku włączono do regat klas sportowych i zostały one po raz ostatni zorganizowane w 2017 roku. Trzeba powiedzieć, że wprowadzenie klas sportowych do trzcianeckich regat zostało wprowadzone przy wsparciu prezesa Pilskiego OZŻ Dariusza Gościńskiego.

Likwidacja Harcerskiego Ośrodka Wodnego przerwała trzcianecki regatowy cykl i w 2018 roku nie odbyły się żadne regaty. Ponieważ pojawiały się głosy w sprawie przywrócenia owych regat, Stowarzyszenie Bezpieczny Port zdecydowało się podjąć ich realizacji. Inicjatywę wsparli „starzy” żeglarze, MDK- Trzcianka stowarzyszenie MOST , WOPR Anioły oraz otrzymano wsparcie finansowe z Gminy Trzcianka. Do regat stanęły 33 jachty w klasach OPP do 11 lat, OPP od 12 lat, OKD, Cadet, Europa. Warunki pogodowe były sprzyjające, chociaż w kilku biegach brakowało trochę wiatru. Walka zawodników byłą zacięta i po 4 biegach było sporo remisów, toteż Komisja Regatowa zdecydowała się na puszczenie ostatniego 5 biegu w wersji skróconej trasy, dzięki czemu wyniki stały się bardziej przejrzyste.

Rodzinnym uzupełnieniem regat były zorganizowane zajęcia dla widzów na terenie przystani żeglarskiej. Byłą wata cukrowa, kolorowanie buziek, malowanki dla najmłodszych zabawy ruchowe i sprawnościowe oraz kula do Zorbingu. Dla uczestników była kiełbaska z grilla, ciastka oraz zimne napoje.

Całość imprezy nabierała rodzinnego charakteru i pozwoliła miło spędzić czas w żeglarskiej atmosferze.

Kolejnym zadaniem żeglarskim jakie będzie organizować Stowarzyszenie Bezpieczny port jest rejs dla osób niepełnosprawnych po zalewie Szczecińskim, który będzie składać się z dwóch etapów. W każdym będzie uczestniczyć po 7 załóg na jachtach typu Twister 780. Pierwszy etap to Lubczyna –Świnoujście a drugi etap to Świnoujście Peenemunde Lubczyna. Załogi składają się z osób niepełnosprawnych, opiekunów i sternika. W pierwszym etapie z powiatu czarnkowsko-trzcianeckiego biorą udział cztery załogi. Relacje będą zamieszczane bezpośrednio no FB https://www.facebook.com/BezpiecznyPortTrzcianka/

Andrzej Kotwicki

/ prezes /

- zdjęcia własne oraz z FB

regaty trzcianka 01regaty trzcianka 02

Czytaj więcej: Regaty

Żeglowanie z niepełnosprawnymi.

 

Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze

W dniach 21-25 maja 2018 roku odbył siś rejs dla osób niepełnosprawnych. Nasze stoważyszenie miało też w tym rejsie swój udział. Nasz prezes szyprował na jednym z jachtów.

..." Kto powiedział, że osoba z niepełnosprawnością nie może cieszyć się z żeglowania? Okazuje się, że może. Dowiedli tego podopieczni ośrodków z Kamiennej Góry i okolic Kamienia Pomorskiego, którzy wraz z opiekunami wzięli udział w rejsie Sprawni Niepełnosprawni Żeglarze.

Żeglarze, rozmieszczeni na sześciu jachtach, pokonali 160 kilometrów (88Mm). Początkowo trochę speszeni, szybko odnaleźli się w nowej sytuacji. Niektórzy sami zasiedli za sterami. Było wspólne żeglowanie pod czujnym okiem sterników, elementy terapii, przygotowanie posiłków, dbanie o porządek i bezpieczeństwo, oraz relaks: plażowanie, zawieranie nowych znajomości na integracyjnym ognisku i tańcach na dyskotece w lokalnych ośrodkach wsparcia oraz zwiedzanie osady Wikingów na wyspie Wolin. Do tego, mnóstwo wrażeń, smak przygody i nowo zdobyte umiejętności. Po zakończeniu rejsu, świeżo upieczeni żeglarze otrzymali dyplomy. ...."

 

Poniżej relacje rejsu w lokalnych gazetach.

http://www.ikamien.pl/artykuly/25176/

http://powiatowa.info/wiadomosci/aktualnosci/18619-sprawni-niepelnosprawni-zeglarze

 

Wycieczka Powiatowa

Wycieczka powiatowa Bezpieczny Port 10020 maja odbyła się wycieczka zorganizowana przez stowarzyszenie Bezpieczny Port a współfinansowana przez Starostwo powiatowe czarnkowsko-trzcianeckie. Była to druga tego typu impreza aktywizująca. W programie imprezy było zwiedzanie „Muzeum Szalonego Dziadka” którego zbiory robią niesamowite wrażenie. Tematycznie jest stanowisko poświęcone sprawom militarnym gdzie znajdziemy i transporter wojskowy, trochę samochodów bojowych jak również dużo bro

logo top

ni palnej, białej , umundurowania. Druga część poświecona bambrom, czyli wszystko co związane z wsią okresu przed i powojennego. Jest komnata chłopska, są również powozy, dorożki oraz sprzęt do prac w polu.
Niesamowicie też sam „Dziadek” Jan Rauo powiada o swoich zbiorach. Nam zeszło ponad dwie godziny, a i tak było to mało. Jeżeli będziecie kiedyś w okolicy Dębogóry musicie zajrzeć tam koniecznie. Można tam nocleg sobie zaplanować, ponieważ jest tam odrestaurowany dworek z pokojami gościnnymi. Adres: Dębogóra 18, 64-730 Dębogóra Telefon609 610 147

Kolejnym etapem wycieczki był pałac w Goraju – czyli szkoła leśna. Zostaliśmy niesamowicie mile przyjęci przez p. Dyrektora Alberta Tabakę Można powiedzieć że z orkiestrą. Uczniowie sygnaliści odegrali nam kilka najpopularniejszych sygnałów myśliwskich, a uczniowie od wabienia zaprezentowali odgłosy jeleni. Było to takie realistyczne że przez cały czas zwiedzania ścieżki przyrodniczej ciągle zerkaliśmy czy zza drzewa nie czai się na nas jakiś dorodny rogacz. Pand Dyrektor poprowadził wycieczkę w stronę grobu hrabiego Wilhelm Bolk von Hochberg, założyciela kompleksu w Goraju. Dowiedzieliśmy się wielu ciekawych rzeczy o gospodarowaniu obszarami leśnymi. Była też garść informacji o p. Hrabim i historii pałacu.

Kolejnym etapem było zwiedzanie Lubasza. Pan Sławomir Magdziarz przywitał na bardzo serdecznie, oprowadził po zabytkowej dzwonnicy a następnie poszliśmy zwiedzać miejscowe sanktuarium. O jego historii opowiadał ksiądz proboszcz.

Wycieczka okazała się bardzo cieka

Czytaj więcej: Wycieczka Powiatowa

Wycieczka gminna 2018

wycieczka gminna 113Stowarzyszenie Bezpieczny Port realizując projekt współfinansowany przez Gminę 350czTrzcianka zgodnie z umową nr 6/RPK/3/2018 zorganizowało wycieczkę gminną dla osób niepełnosprawnych ruchowo i wolontariuszy. O godzinie 08:30 uczestnicy zebrali się koło Hali Widowiskowo-Sportowej w Trzciance. Po zajęciu miejsc w autobusie wyruszyliśmy w kierunku wsi Biała. Tam udaliśmy się do pozostałości z zabudowań pałacowych, uczestnicy wysiedli z autobusu zapoznali się z pozostałościami zabudowań pałacowych oraz parkiem. Następnie udaliśmy się w stronę kościoła gdzie zostaliśmy przywitani przez księdza proboszcza, który był naszym przewodnikiem. Opowiedział nam historię wsi Biała która kiedyś posiadała prawa miejskie oraz przedstawił historię kościoła który prawdopodobnie był pierwszym kościołem w naszym powiecie. Następnie udaliśmy się na poczęstunek na plebanię. Kolejnym punktem programu był kościół w Radolinie do którego również klucze posiadał ksiądz proboszcz parafii Biała . Kościół został otwarty dla nas i mogliśmy podziwiać jego wnętrze. Usłyszeliśmy również historię tego kościoła, oczywiście z ust księdza proboszcza. Tutaj spotkała nas niespodzianka, naszą grupę odwiedził pan starosta Tadeusz Teterus i przywiózł dla uczestników wycieczki maskotki . Kolejnym punktem była wieś Siedlisko do której udaliśmy się przez Radolinek, Nową Wieś, Rudkę i Runowo. W siedlisku stoi jeszcze pomnik upamiętniający poległych w II wojnie. Tutaj również nie ominęliśmy kościoła. Okazało się, że za kościołem znajduje się stary cmentarz bardzo zaniedbany. Kilka mogił jest czytelnych, reszta zarośnięta, ostatni pochówek pochodzi prawdopodobnie z 1948 roku.

Czytaj więcej: Wycieczka gminna 2018

Do projektów czas się przymierzać

Witajcie.
Podobno wiosna do nas idzie więc czas z zimowego letargu się wybudzić.
Jak wiecie udało się pozyskać trochę środków Finansowy na realizację projektów. Obecnie dosyć zaawansowany jest projekt wycieczki gminnej.
Dofinansowanie z budżetu Gminy Trzcianka.
Planowana wycieczka gminna zaplanowana jest na 12 maja (sobota). Ramowy plan jest taki że jedziemy autobusem najpierw do wsi Biała. Tam zwiedzamy lokalne ciekawości oraz poczęstunek na plebanii. Dalej pojedziemy przez okoliczne wioski do Siedliska i zakończymy dzień w Leśnej Podkowie. Planowane jest tam ognisko, kiełbasa, może uda się z koni skorzystać oraz będziemy mogli zapoznać się z dogoterapią. Tak że atrakcji pewnie będzie sporo.
Głównym odpowiedzialnym za organizację jest Waldek Lemańczyk.
Jeżeli są zainteresowane osoby udziałem to prosimy o kontakt z Waldkiem lub ze mną. Ilość miejsc jest ograniczona.
Do udziału w wycieczce zapraszamy osoby niepełnosprawne !!!! oraz wolontariuszy.
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
tel.: 604 603 174

Tydzień później 20 maja planujemy podobną wycieczkę powiatową, ale tu jeszcze jesteśmy na etapie planowania.
Jak dobrze pójdzie i będą osoby zainteresowane to prowadzimy również rozmowy na temat zorganizowania wyjazdu do stadniny z możliwością jazdy konnej.

 

Projekty realizowane przy wsparciu:

350czlogo top

życzenia 2017

Najserdeczniejsze życzenia szczęśliwych
i radosnych Świąt Bożego Narodzenia
oraz wszelkiej pomyślności i sukcesów
w nadchodzącym Nowym 2018 Roku 
wraz z podziękowaniami 
za dotychczasową współpracę
składa Stowarzyszenie Bezpieczny Port.

choinka

Ostoja żubra.

Przy okazji wyjazdu nad jez. Bytyń, odwiedziliśmy ostoję żubra.

Niestety kiepskie przygotowanie obiektu pod kątem osób na wózkach. Scieżki wysypane grubym kamieniem, brak mozliwości wjechania wózkiem na pomost widokowy.

Pozostaje karmienie żubrów

podsumowanie sezonu żeglarskiego 2017

Sezon regatowy oficjalnie można uznać za zakończony, ponieważ obyły się ostatnie regaty - XXXVIII Ogólnopolskie Regaty o Puchar Jesiennej Bryzy. Od wielu lat jest to impreza kończąca regatowe zmagania na akwenach dawnego województwa pilskiego. W tym sezonie po raz pierwszy uczestniczyły w regatach załogi ze stowarzyszenia Bezpieczny Port. Załogi uczestniczyły w regatach przesiadkowych w Trzciance , pucharze klas omega w Wągrowcu oraz Pucharze Prezesa Philipsa, mistrzostwach okręgu i wspomnianej Bryzie na akwenie jeziora Bytyń. Wielkim sukcesem jest udział załogi w składzie której znajdowały się osoby niepełnosprawne ruchowo, a mimo tego walczyły z niezłymi wynikami. Udział w regatach był możliwy dzięki pozyskaniu środków w ramach realizacji gminnego projektu udziału osób niepełnosprawnych w załogach. W ramach realizacji tego projektu przeprowadzono podstawowe szkolenia regatowe, ponieważ oprócz sternika – wszyscy uczestniczyli po raz pierwszy w tego typu zmaganiach sportowych. Była więc nauka z podstaw żeglowania, pracy załoganta, ale była również nauka z podstaw pływania regatowego. Do opanowania były procedury startowe, oznaczenia tras regat i podstawy z taktyki rywalizacji. Lekcje chyba zostały w miarę poprawnie odrobione, bo w klasyfikacji ostatecznej, podsumowującej sezon żeglarski sternik jachtu wraz z załogą został sklasyfikowany na pierwszym miejscu wśród wszystkich startujących w tym sezonie załóg. W składzie uczestniczyli: Monika Formalewicz, Natalia Brzeszczyńska, Dawid Szmed, Dominik Miernik, Wlademar Lemańczyk, Paweł Marciniak, Patrycja Kasperowicz, Magdalena Ryba a na sterze Andrzej Kotwicki.

Dla młodego wiekowo stowarzyszenia jest to niewątpliwie wielki sukces, a dla osób niepełnosprawnych dodatkowa motywacja do czynnego działania, brania udziału w innych zajęciach organizowanych przez stowarzyszenia. A w mijającym roku już się działo. Były majówki z grami terenowymi (Trzcianka, Czarnków, Lubasz), były zajęcia na wodzie podczas których pływano żaglówkami, kajakami i motorówkami.

Zapraszamy w szeregi naszego stowarzyszenia osoby niepełnosprawne, wolontariuszy oraz wszystkich zainteresowanych spędzaniem aktywnie wolnego czasu.

 

Regaty czas zacząć!

bezpieczny port na przystani 6Wrzesień regatowy zaczyna wzywać nas....

Do tej pory udało nam sie zorganizować kilka szkoleń na różnych jachtach. Pływalismy po jez. Miejskim w Trzciance jak i po Drawskim. Załogi oswajały się z żeglowaniem na jachcie kabinowym oraz otwartopokładowym. Co prawda do starych wilków regatowych jeszcze dużo brakuje, ale zdobyta wiedza i doświadczenie na początek wystarczą. Najważniejsze jest oswojenie się z jachtem, z jego kinetyką. Tematyka do przetrenowania zarówno przez załogę jak i sternika. Temat odrobiony w duzym zakresie. Załoga oswoiła się z przechyłami, po intensywności pracy kadłuba potrafi ocenić wartość przechyłów i umie dobrać odpowiednią - bezpieczna pozycję umożliwiajacą pracę na linach.  Rola sternika w tym zakresie polega na złagodzeniu przechyłu - dostosowanie go do możliwości załogi. 

Nie zabrakło również teorii żeglowania, regatowej.

Czytaj więcej: Regaty czas zacząć!

www.BezpiecznyPort.trz.pl  mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  tel.: 604 603 174
64-980 Trzcianka ul. Sikorskiego 41/6